Abstrakty k přednáškám

Bude průběžně doplňováno

Be Safe!
Radim Roška
Přednáška určena pro všechny, kdo se chtěji dozvědet jaká rizika jim při používání počítače v dnešní době hrozí, čemu se vyvarovat a na co si dávat pozor. Posluchač se také dozví, na jakých principech jsou založeny bezpečnostní mechanismy(kryptografie). Následně si projdeme některé životně důležité protokoly, bez kterých bychom neměli udelat ani krok. Cilem prednasky je přiblížit posluchači bezpecnostni rizika, jak se jim branit a vysvetlit zakladni principy ochrannych mechanismu.
Na přednášku bude navazovat workshop, kde si osaháme aplikace a různá nastaveni, ktere rapidně zvyšuji bezpečnost pri praci s pocitacem.

SELinux
Matěj Cepl (Red Hat Czech)
Přednáška má za úkol představit účastníkům konference základy používání a principy fungování SELinuxu, bezepčnostního systému obsaženém v SELinuxu, který umožňuje Linuxu nasazení ve stupni nepjpřísnějšího utajení jinak těžko dostupné v ostatních operačních systémech. Úkolem přednášky je umožnit poslouchačům práci s Linuxem ve vynucujícím režimu v běžném pracovním prostředí.

Vývoj software pro linuxové distribuce
Dan Horák (Red Hat Czech) (Red Hat Czech)
Životní cyklus distribuce a projektů, licencování, správa projektu, základní pravidla vývoje otevřeného software - architektura, modularita, knihovny, atd. Co nabízí distribuce Fedora pro vývojáře.

Jak si nainstalovat nezabalený software
Michal Hrusecký (OpenSUSE)
Přednáška určena pro začínájíci uživatele ukáže jak si nainstalovat software, který jeste neni k dispozici v repozitarich distribuce. Zacneme rucni kompilaci, predvedeme si jak zkompilovat běžné distribuovany software a ukazeme si par tipu jak i v rucne nainstalovanem software udrzovat poradek. Dale se podivame na to, jak si vytvořit vlastní balíčky a nakonec srovname vyhody i nevyhody obou postupu.

DEMO
Radim Roška
Cílem teto krátké prezentace je ukazat posluchači, jak si lze vyhrat se systemem a upravit jeho vzhled a ovládání k obrazu svemu. To vše za účelem efektivniho pouzivani systemu a příjemného pocitu z prace v něm. Prezentaci bychom chtěli zaujmout hlavně lidi, kteří se přišli neco dozvědet o Linuxu a ukazat jim, ze to stoji za vyzkouseni. Na tuto prezentaci bude navazovat workshop, kde se uzivatele seznami se GNU/Linux(Ubuntu?) systemem podrobne. Uzivatele budou mit moznost si na virtualnich pocitacich sami nainstalovat system a nasledne si s prednasejicim projdou vše s čím se běžný uživatel může setkat.

Úvod do šíťování
Ondřej Caletka
V této přednášce nejprve shrneme, co je všechno potřeba, aby se náš počítač stal součástí Internetu. Dále se zaměříme na ruční konfiguraci sítě z příkazového řádku, která se nám bude hodit zejména pro řešení ad-hoc sítí. Představíme si pár diagnostických nástrojů pro případ, že něco nefunguje. Zbude-li čas, povíme si, jak z počítače s linuxem udělat směrovač, potažmo internetovou bránu.

Mailserver snadno a rychle
Ondřej Čečák
Co se od emailů očekává, jak email funguje z pohledu uživatele a správce a hlavně jak snadno a rychle nakonfigurovat použitelný poštovní server založený na Postfixu si ukážeme v této přednášce. Na několika příkladech nasazení na závěr uvidíme, jak se dají poštovní systémy úspěšně stavět a provozovat.

LaTeX
Petr Hodač
Přednáška je určena pro začínající uživatele, kteří chtějí psát v sázecím systému LaTeX. Na přednášce bude vysvětlen postup instalace, počáteční nastavení a práce v editoru Kile. Budou ukázány různé způsoby kompilace zdrojového kodu a představeny různé výstupy. Poznáme výhody a nevýhody oproti Wordu. Na workshopu se návštěvníci seznámí důvěrně s editorem Kile a tvorbou PDF. Proběhne i wokshop LaTeXu Beameru, který je určen na tvorbu prezentací.

Zálohy ve velkém
Michal Semler
Ve své přednášce se zaměřím hlavně na ozřejmení problematiky zálohování dat velkého objemu s důrazem na osvětlení technického řešení dané problematiky. Výklad bude probíhat za pomoci software Tivoli Storage Manager od společnosti IBM. TSM_Basic_Concepts_Poster.pdf

PostgreSQL, MySQL a Oracle zabezpečení
Michal Valenta
Cílem přednášky je ukázat možnosti (způsoby) připojení klientů k DB stroji. Diskutovány budou DB stroje MySQL, PostgreSQL a Oracle. Na možnosti připojení se podíváme z hlediska samotného připojení, autentikace a databázové bezpečnosti. Jednotlivé konfigurace se pokusím předvést naživo.

Grafika v linuxu (a nejen v něm)
Dalibor Fanta
Kratší přednáška o grafice v linuxu bude zejména o použití open source programů Inkscape a Gimp. Reálně se podíváme, jak si vytvořit "moderní" plakát v těchto programech. Samozřejmostí je vysvětlení mezi vektorovou a bitmapovou grafikou, resp. o základech grafiky vůbec. Napojení tvorby v programech Inkscape a Gimp na komerční programy Illustrator, Photoshop, Reader a také na OpenOffice.org. V závěru se podíváme na přípravu grafiky do finální podoby dokumentu.

(Ne)bezpečná Java
Zdeněk Troníček
Máme se obávat, když pouštíme javovskou aplikaci staženou z Internetu? Může applet v JavaFX na webové stránce promazat náš domovský adresář? V této přednášce se podíváme na to, jak Java přistupuje k bezpečnosti, co si programátor může dovolit a o co musí požádat. Identifikujeme základní bezpečnostní rizika a ukážeme si, jak se s nimi vyrovnat.

OpenSolaris, zóny a Crossbow: jak vměstnat celou síť do jediného stroje
Martin Karac
Když si chce někdo vyzkoušet konfiguraci, administraci, nebo zabezpečení počítačové sítě, je dobré mít nějakou zkušební síť po ruce. Co ale dělat za situace, kdy veškeré naše vybavení představuje jediný počítač? Kdybychom dovedli do jediného fyzickeho stroje nastrkat spoustu virtualnich stroju a navzajem je propojit virtualními kabely, mohli bysme vytvářet jakekoli sítě podle našich představ. V přednášce si ukážeme jedno z řešení, která nabízí operační systém OpenSolaris: představíme si zóny (virtualní stroje) a projekt Crossbow (virtualní síť).